poniedziałek, 5 listopada 2012

Konferencja „Literatura i doświadczenie”


koło naukowe polonistów działające przy Instytucie Filologii Polskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku we współpracy z KOŁEM NAUKOWYM "NIEWINNI DZIENNIKARZE" działającym przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza wszystkich studentów do wzięcia udziału w konferencji naukowej „Literatura i doświadczenie”, która odbędzie się na białostockiej uczelni w dniach 22-23 listopada 2012 roku.
Dominujące w drugiej połowie XX wieku idee „śmierci podmiotu” i fragmentacji rzeczywistości, w latach 90. ustąpiły miejsca projektom powrotu do narracji tożsamościowej, integrującej człowieka ze światem. Jedną z kategorii pozwalających nazwać i analizować relację człowiek-świat, okazało się doświadczenie.
Proponujemy, by wokół doświadczenia właśnie osnuć tematykę naszych referatów, które dotyczyłyby różnych dziedzin artystycznych. Interesował nas będzie zarówno zapis ludzkich doświadczeń, jak doświadczenie odbioru literatury oraz sztuk wizualnych.
Dziedzinę wytworów artystycznych rozumiemy nie jako sferę autonomiczną, ale kulturowo wytwarzaną, doświadczaną i legitymizowaną, odbieraną na rozmaite sposoby, z różnych perspektyw. Tą zasadą chcielibyśmy się kierować w naszych odczytaniach.
Interesują nas utrwalone w sztuce:
  1. doświadczenie jako swoiste eksperymentowanie ze światem;
  2. doświadczenia nieobecne, niedostępne, niemożliwe (np. Holocaust);
  3. doświadczenia własne/ cudze;
  4. konfrontacja doświadczenia z językiem, dyskursywnością; doświadczenie jako antidotum na kryzys reprezentacji; doświadczenie jako alternatywa dla myślenia abstrakcyjnego i systemowego;
  5. doświadczenie jako poddawanie próbie;
  6. lektura jako doświadczenie (traktowane także jako temat: doświadczenia lekturowe bohaterów literatury, sztuki);
  7. doświadczenia graniczne, inicjacyjne (miłość, śmierć…);
  8. doświadczenie czasu i przestrzeni;
  9. doświadczenie ciała, płci;
  10. doświadczenie w ujęciu aksjologicznym;

              Prosimy o przesłanie tematów wraz z krótkim streszczeniem referatów do 10 listopada 2012 r. na adres mailowy: literatura.doswiadczenie@gmail.com. Czas wystąpień – 20 minut.
              Efektem konferencji będzie recenzowana publikacja książkowa. Zastrzegamy prawo selekcji tekstów przeznaczonych do druku.